Sokan kérdezik tőlem, tényleg megváltozott-e a piac dinamikája, lesz-e még olyan, hogy minden hasítani fog, mit lehet ilyenkor csinálni, lehet-e ilyenkor is pénzt keresni. A válasz erre : IGEN, IGEN, KERESKEDNI, IGEN. De komolyra fordítva a szót, többen írják, hogy amit eddig tanultak azzal nem nagyon jutnak sehova, és hogy az én rendszerem mennyiben tér el az eddig ismertektől. Erre annyit tudok mondani, hogy sajnos tényleg nem könnyű a hagyományos módszerekkel pénzt keresni, viszont nem lehetetlen. Az mondjuk magában hordoz egy komoly problémát, ha most kezdesz ismerkedni a tőzsdével, mert akkor a kellő rutin sincs meg.
Az én rendszeremről meg nem nagyon írnék, mert a blog terjedelme ehhez nagyon kevés, akit érdekel úgyis megkeres, a többieknek meg ott vannak a vendégposztok, azok meg minden kérdést megválaszolnak. Nem mondom, hogy ez a Szent Grál, mert olyan nem létezik. Minden rendszert lehet profitosan üzemeltetni, a hagyományosakat is, csak maximum kevesebb profittal, vagy kicsit másabb hozzáállással. Éppen ezért, minden rendszert alakítani kell a piaci környezethez. Van, hogy évekig nem kell semmit megváltoztatni, mert a rendszer nem érzékeny a piac hektikusságára, de az is lehet, hogy olyan rendszert használsz, amit folyamatosan felügyelni, alakítgatni kell. Mondok erre egy példát. A trendkövető stratégiával az a baj, hogy kell neki a trend. De ez mondjuk elég kézenfekvő. Na most ha nincs trend akkor baszhatod, ha meggebedsz akkor se leszel profitos, mert mindig várod a nagy trendeket, meg a pozícióépítés lehetőségét és nem veszel ki kisebb profitokat. Lehet, hogy ezt a rendszer maga sem engedi, mert nem jó az RR arány, de úgy legalább gyarapodna néha a számla. Aztán vannak olyan rendszerek, amik nem igényelnek trendet. Például amit itt a blogon látsz az is egy ilyen. Sajnos ennek a rendszernek is van egy Achilles sarka. Ez pedig a volatilitás.
Mondjuk ez elég egyértelmű, ha nincsenek mozgások, akkor nem lehet pénzt keresni, viszont itt legalább nem kell azt lesegetned, hogy van-e trend, nincs-e trend, viszont mozgás nélkül elvész az előny. Egy ilyen papír most az EUR/USD. Nem is kötöm. Napi 45 pip az ATR. Ebben egy daytradernek nincs keresnivalója. Szerintem. A legfőbb gond az az, hogy nehéz most olyan papírokat találni, amik komolyabb mozgásokat produkálnak. Megjegyzem az elmúlt évek elkényeztették a daytradereket, mert napi 160-300 pip/pont mozgású papírokból több is volt. Most egy ilyen sincs. Ettől természetesen nem kell a falnak menni, alkalmazkodni kell és kész.
Természetesen ilyenkor is lehet pénzt keresni, csak nehezebb, meg többnyire a százalékok máshogy alakulnak. Ezen a héten és a múlt héten nem kötöttem, így hétzáró rész nem lesz. Elég egyszerű oka van, páran összeülve azon agyaltunk, hogy hogyan lehetne a jelenlegi helyzetből többet kihozni. Nem titok az ember nem azért ül napi 12 órát a gép előtt, mert baromira nincs jobb dolga. Erre úgy kell tekinteni mint egy munkahelyre. A munkáért pedig jó esetben jár jutalom. Ha valamit jobban csinálsz mint mások, akkor nagyobb a jutalom. Mi is ezért ültünk össze. Tudom, hogy ebből itt sokan nem fognak profitálni, de van már egy pár ember akik kapcsolatban állnak velem, és természetesen nekik is segíteni szeretnénk.
Sokan mondják, hogy a daytrader szakma az egy "magányos lovas" dolog. Ezzel csak részben tudok egyetérteni. A döntést tényleg neked kell meghozni, de az úton még nem muszáj egyedül bukdácsolnod. Egy közösségnek baromi nagy építő, motiváló ereje tud lenni. Ha találsz hasonló gondolkodású tradereket próbálj velük leülni, beszélgetni stb. Ha elég szilárd a meggyőződésed és nehezebben vagy befolyásolható, akkor még az is járható út, ha csináltok egy skype csoportot és napközben megbeszélitek, hogy ki mit gondol. Ez mondjuk egy eléggé kétélű fegyver, mert lehet csak azt éritek el, hogy egymást befolyásoljátok és egyikőtök sem keres pénzt. Ha így lenne akkor azonnal hagyjátok ezt abba.
A végére elmesélek még egy másik történetet. Van egy nagyon kedves barátom, aki programozó. Weblapokat csinált, rendszergazda volt, stb. Kitalálta, ha már a gép mellett ül, akkor miért ne tőzsdézhetne. Bele is vágott, viszont ő egy kicsit máshogy állt ehhez hozzá. Annyi hozzátartozik a sztorihoz, hogy azokban az időkben az EUR/USD 160-250 pipet ment egy nap. Én akkor azt vallottam, hogy minden poziban a számla 70% volt benne. Persze most sokan nevetnek, de annyit elárulok, nagyon jó volt a találati arány, így a számla soha nem volt komolyabb veszélyben. Tehát, emberünk, azt mondta, hogy ez a rész neki is teszik, viszont (pont ilyentájt jártunk az évben, egész pontosan 26 hét volt vissza az évből) ő nem akar mindent bekötni, meg annyi ideje igazából nincs is. Lakásra gyűjtött, így kiszámolta, hogy ha heti 22%-ot csinál akkor év végére meg lehet a lakás.
Az induló számla 400€ volt. A lényeg, hogy annyira tartotta magát ehhez, hogy amint megvolt a hétre a 22%, azonnal lecsukta a gépet. Volt, hogy hétfőn 10-kor már végzett a hétre. És jött a bukta, egyszer csak elvesztett mindent. Na persze, sokan "örülnének", de nem. Emberünk december második hetére nagyon komoly összeget kalapált össze a 400 eurójából. Ami a lényeg ebben a történetben, hogy az is egy jó elgondolás lehet, pláne most, ha kitűzöl egy célt (mondjuk reális kell, hogy legyen) és ott abbahagyod a kereskedést a hétre. Hogy kinek mi a cél, azt mindenkinek magának kell eldöntenie, de figyelembe kell venni mik a lehetőségek. Ha eddig még profitos sem voltál, akkor nem biztos, hogy reális cél, hogy egy éven belül veszel egy lakást, kocsit, stb.
Meg kell nézned, hogy a rendszered mire képes. A fenti eredményre jelenleg nagyon kicsi az esély, pláne úgy, hogyha a futó piacokon sem sikerült ezt elérned. Ugye a blogon február óta közel megnégyszereződött a számla. Reális ez? Abban az esetben, ha nem érdekel, hogy elveszítheted a már megszerzett profitot vagy esetleg az egész számlát. Nem nehéz kiszámolni, hogy közel 10%-os kockázattal kötök, de nekem nem ez az egyetlen számlám, nem erre tettem fel az összes megtakarításomat. A nagyobb profitért nagyobb kockázatot vállalok, viszont ez az én rendszerem, neked ki kell alakítanod a sajátodat, ami illeszkedik az elvárásaidhoz és nem utolsó sorban a jelenlegi piachoz.....
Utolsó kommentek